Organizator:

Współczesny cmentarz - naturalnie!

18.02.2019 12:00:00

Podziel się

Kluczową rolę w aranżacji współczesnych nekropolii odgrywa zieleń. Jest nie tylko ozdobą, ale również ma znaczenie funkcjonalne. Wyznacza strefy o różnym charakterze, zapewnia poczucie prywatności, przytulności. Obecność roślin ma również znaczenie symboliczne.

To gest wiary w odradzające się życie. Zmieniająca się w ciągu roku przyroda wskazuje na prawa rządzące naturą (w tym na nieuchronność śmierci), co normalizuje ból po osieroceniu przez bliską osobę. Kontakt z przyrodą łagodzi smutek, obniża stany depresyjne. Szelest liści czy szum wody działają kojąco, relaksująco Projektując i zakładając zieleń na cmentarzu należy wystrzegać się przypadkowości. Uwzględnić trzeba nie tylko funkcje jakie ma spełniać (osłonięcie nekropolii od ruchliwej drogi lub ciekawskich spojrzeń, wyznaczenie ciągów komunikacyjnych, stref parkingowych i przytulnych przestrzeni sprzyjających kontemplacji), ale też potrzeby poszczególnych gatunków roślin – preferowany przez nie rodzaj gleby, nasłonecznienie i odporność na warunki środowiskowe, na przykład duże zanieczyszczenie jeśli cmentarz znajduje się blisko ruchliwej drogi. Jakie rośliny brać pod uwagę aby zminimalizować koszty związane z pielęgnacją i konserwacją zieleni?

Inspiracji dotyczących aranżacji zielonych przestrzeni najlepiej szukać na największych w Polsce targach ogrodnictwa i architektury krajobrazu GARDENIA w Poznaniu, najbliższa edycja odbędzie się w dniach 21-23 marca 2019 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich - dowiedz się więcej na www.targigardenia.pl

Przeczytaj cały artykuł o współczesnych cmentarzach w wydaniu OMEGA.Idea Book dla branży funeralnej 4/2018

>> Zamów prenumeratę na www.magazynomega.pl